Curriculum Membership
2017-2018

SEPS

Leanne Zalewski, Art (CLASS)
Tatiana Rhodes-Melendez, Counseling Education and Family Therapy
Yan Liu, Educational Leadership, Policy, and Instructional Technology
Michael Bartone, Literacy, Elem and Early Childhood Educ
Kareem Shabana, Management and Organization (BUS)
Michele McKelvey, Nursing
Carol J Ciotto, Physical Educ and Human Performance
Reinaldo Rojas, Social Work
Joan Nicoll-Senft, Special Ed and Interventions
James DeLaura, Technology and Engineering Education (SEST)
Mary Pat Bigley, SEPS Dean Representative
Betsy Dobbs-McAuliffe, BMS (SEST)


BUSINESS

Michelle Kusaila, Accounting
Carlos Liard-Muriente, Economics (CLASS)
Yan Lui, Educational Leadership, Policy, and Inst Technology (SEPS)
Joe Farhat, Finance
Marianne D'Onofrio, Management Information Systems
Kareem Shabana, Management and Organization
Hassan Shibley, Manufacturing and Construction Management (SEST)
Youngseong Kim, Marketing
Jason Snyder, Dean's Representative


CLASS

Michelle Kusiala, Accounting (BUS)
Warren Perry, Anthropology
Leanne Zalewski, Art
R Kummar, Communication
Byung Lee, Criminology
Eleanor Thornton, Design
Carlos Liard-Muriente, Economics
Mary Ann Nunn, English and Dean’s Representative
Yunliang Meng, Geography
Kate McGrath, History
Steve Yavner, Journalism
Samuel Zadi, Modern Languages
Daniel D'Addio, Music
Michele Mckelvey, Nursing (SEPS)
Audra King, Philosophy
Walton Foster-Brown;
Jerold Duquette, Political Science
Laura Bowman, Psychological Sciences
Scott Bartley, Theatre
Chad Williams, Computer Science (SEST)


SEST

Warren Perry, Anthropology (CLASS)
Mark Jackson, Biology
Betsy Dobbs-McAuliffe, BMS
Stephen Watton, Chemistry and Biochemistry
Deborah Zanella, Computer Electronics and Graphics Technology
Chad Williams, Computer Science
Tom Vasko, Engineering
Kristine Larsen, Geological Sciences
Marianne D'Onofrio, Management Information Systems (BUS)
Hassan Shibley, Manufacturing and Construction Management
Marian Anton, Math
Nanjundiah Sadanand, Physics
James DeLaura, Technology and Engineering Education
Jeremiah Jerrett, Dean's Representative


GEN Ed

Mark Jackson, Biology (SEST)
Rati Kumar, Communication (CLASS)
Byung Lee, Criminal Justice (CLASS)
Mary Ann Nunn, English (CLASS)
Yunliang Meng, Geography (CLASS)
Kate McGrath, History (CLASS)
Briana McGuckin, Librarians
Michael Bartone, Literacy, Elem and Early Childhood Educ (SEPS)
Youngseong Kim, Marketing (BUS)
Marian Anton, Math (SEST)
Samuel Zadi, Modern Languages (CLASS)
Daniel D'Addio, Music (CLASS)
Carol J Ciotto, Physical Educ and Human Performance (SEPS)
Laura Bowman, Psychological Sciences (CLASS)
Audra King, Philosophy (CLASS)


Interdisciplinary

Audra King, Philosophy (CLASS)
Stephen Watton, Chemistry and Biochemistry (SEST)
Kristine Larsen, Geological Sciences (SEST)
Steve Yavner, Journalism (CLASS)
Kareem Shabana, Management and Organization (BUS)
Carol J Ciotto, Physical Educ and Human Performance (SEPS)