Department Chairpersons, Fall 2014

Department Chairperson Extension Administrative Professional Extension Building/Room #
Accounting Dr. Lawrence Grasso 23226 Mr. Dale Macken 23220 VAC/449-0200
Anthropology Dr. Abigail Adams 22616 Ms. Stephanie Waldman 22610 SSH 416
Art Prof. Vicente Garcia* 22642 Ms. Patti Specter 22620 FA/151
Biology Dr. Douglas Carter 22647 Ms. Pat Sachse 22645 NC/332
Biomolecular Sciences Dr. James Mulrooney 22660 Ms. Nancy Ptak 23560 NC/204
Chemistry & Biochemistry Dr. Barry Westcott 22677 Ms. Cathy Olson-Garuti 22675 NC/440
Communication Dr. Christopher Pudlinski 22701 Ms. Lillian Baruffi 22690 VAC/3170000
Computer Science Dr. Stanislav Kurkovsky 22720 Ms. Geneva Deutsch 22710 MS/303
Computer Electronics & Graphics Technology Dr. Karen Tracey 21842 Ms. Angela DiGiro 21830 NC/2120900
Counseling & Family Therapy Dr. Connie Tait 22401 Ms. Sarah Atkinson 22154 HB/2210000
Criminology & CJ Prof. Kathleen Bantley 23142 Ms. Carmen Otero 23005 VAC/2080000
Design (Graphic/Info.) Dr. Eleanor Thornton 22623 Mr. James Bryant 22564 VAC/324140
Economics Dr. Carlos Liard-Muriente 22732 Ms. Geneva Deutsch 22725 MS/304
Educational Leadership and Instructional Technology Dr. Ellen Retelle 22114 Ms. Stacy Tallberg 22130 HB/2310000
Engineering Dr. Peter Baumann 20086 Ms. Debra Spring 21815 NC/2350900
English Dr. Stephen Cohen 22751 Ms. Darlene Gable 22795 EW/303
Finance Dr. Kathy Czyrnik* 23217 Ms. Joanne Carroll 23260 VAC/427-0100
Geography Dr. Cynthia Pope 22799 Ms. Diane Cannata 22785 SSH 417
History Dr. Katherine Hermes 22818 Ms. Linda Dugas 22800 SSH 216
Journalism Dr. Vivian Martin 22776 Ms. Darlene Gable 22795 FD/208007
Manufacturing & Construction Management Dr. Jacob Kovel 20192 Ms. Angela DiGiro 21830 NC/2120900
Management & Organization Dr. Lee Lee 23282 Ms. Joanne Carroll 23275 VAC/427-0200
Management Information Systems Dr. Marianne D’Onofrio 23297 Mr. Dale Macken 23290 VAC/449-0100
Marketing Dr. Nusser Raajpoot 23318 Ms. Joanne Carroll 23305 VAC/413
Mathematical Sciences Dr. Jeffrey McGowan 22850 Mr. David LaPierre 22835 MW/128
Modern Languages Dr. Lilian Uribe 22890 Ms. Gwenn Gregory 22875 LD/212
Music Dr. Charles Menoche 22904 Ms. Heather Eaton 22912 HW/212000
Nursing Dr. Margaret Levvis 20184 Ms. Iris Astacio 20032 HB/3240000
Philosophy Dr. Eleanor Godway 22918 Ms. Phyllis Washington 22915 MW/318
Physical Education & Human Performance Dr. Kimberly Kostelis 22791 Ms. Jennifer DelSanto 22155 HK/0180
Physics & Earth Sciences Dr. Mark Evans 22936 Mrs. Sandra O’Day 22930 NC/506
Political Science Dr. Paul Petterson 22969 Ms. Stephanie Waldman 22967 SSH 316
Psychological Science Dr. Laura Bowman 23118 Ms. June Anderson 23100 MW/211
Reading & Language Arts Dr. Helen Abadiano 22180 Ms. Lisa Michaud 22175 HB/2090000
Social Work Dr. Delia Gonzalez-Sanders 23143 Ms. Vincenza Testa 23129 VAC/3240000
Sociology Dr. Bruce Day 23017 Ms. Heide Tarchini 23135 SSH 317
Special Education Dr. Mitchell Beck 22404 Ms. Anne Dubiel 22400 HB/2200000
Teacher Education Dr. Aram Ayalon 22135 Ms. Jean Zalaski 22415 HB/2260000
Technology & Engineering Education Dr. James DeLaura 21840 Ms. Val Lundin 21850 NC/2350900
Theatre Dr. Robert Wolff* 23153 Ms. Jacqueline Colon 23150 FA/107
           
Library Dr. Carl Antonucci 22097 Ms. Theresa Mastrogiovanni 22097 EB/407000
Athletics Mr. Michael D’Arcy 23092 Ms. Karen Goulet 23040 HK/1130100
 

*- Acting Chair

BUILDING CODES:
EB Elihu Burritt Library
EW Emma Hart Willard Hall
FA James J. Maloney Hall
FD Frank J. DiLoreto Hall
HK Harrison J. Kaiser Hall
HW Herbert D. Welte Hall
HB Henry Barnard Hall
NC Nicholas Copernicus Hall
MS Maria Sanford Hall
MW Marcus White Hall
SSH Social Sciences Hall
VAC Robert C. Vance Academic Center