Curriculum Committee

See http://www.ccsu.edu/curriculum/other/curriculum_committee_members.html

 

Graduate Studies Committee

See http://www.ccsu.edu/grad/studies_committee/Committee.html

 

STANDING COMMITTEES of the FACULTY elected by the FACULTY

 

Advisory Committee for CSU Professorship

Felton Best

Joseph Bonnici

Carolyn Fallahi

Norton Mezvinsky

1 vacancy

 

Academic Standards Committee

Gloria Caliendo

Susan Gilmore

John Tully

C. Waiveris

Mary Horan

J. Jarrett

A. Pozorski

Donna Sims

Mary Pat Bigley

K. Towers

J. Mulrooney

 

Information Technology Committee

John Foshay, Special Education

Farid Farahmand,

Wayne ‘Otis’ Mamed, Student Center

Mitch Charkiewicz, Economics

Darius Dziuda, Mathematics

Stan Kurkovsky, Computer Science

Rae Schipke, English.

Z. He

Paul Petterson

Charles Menoche

Tiffany Doan

Gustavo Mejia

Jason Jones, Chair

Joseph Bonnici

E. O'Neill

B. Sponder

Mike Davis

D. Herman

Tom Brodeur

 

Mediation Committee

Kathleen Bantley, Criminal Justice/Criminology

Steve Cohen, English

Meg Levvis, Nursing

Andrew Moemeka, Communication

David Sianez

Antonia Moran

 

Sabbatical Leave Committee

Darryl Dowty, Manufacturing & Construction Management

Paloma Lapuerta, Modern Languages

Penelope Lisi, Educational Leadership

Maria Mitchell, Mathematics

Toni Moran, Political Science

 

Termination Hearing Committee

A. David Cappella, English

Marian Matthews, Teacher Education

C. Williams

 

Promotion & Tenure

P. Halloran

S. Cox

J. McKeon

H. Prescott

R. Benfield

D. Spector

R. Siporin

J. Calvert

O. Petkova

C. Watson

Ernie Pancsofar, Special Education

 

STANDING COMMITTEES of the FACULTY elected by the SENATE

and

ADMINISTRATIVE COMMITTEES with members elected by the SENATE

2006-2007

 

CCSU Foundation Grant Advisory Committee

Term expires Spring 2008:

Elene Demos, Reading, Education/Professional Studies

Paloma Lapuerta, Modern Languages, Arts & Sciences

Term expires Spring 2009:

                        B. Hoopengardner

                        G. Crundwell

                       

Distinguished Service Award Committee

Term expires Spring 2008

Liz Hicks, Advising Center, Student Affairs

                        N. Pettinico

            Term expires Spring 2009

F. Pearson

                        P. Lemma

                        P. Perry

                C. Lovitt, ex-officio chair

 

Excellence in Teaching Committee

Term expires Spring 2008

Z. Prusak, Chair

Nidal Al-Masoud, Engineering Technology, Technology

            Term expires Spring 2009

                        T. Frank

                        I. Pevac

                        K. Weiss

                        M. Davis

                        J. Arnove (Alumni)

                        S.J. Horax (Student)

 

Safety and Environmental Health Committee

Term expires Spring 2008

Sharon Braverman, Assc Dean, Business

Lynn Talit, English, Arts & Sciences

            Term expires Spring 2009

                        N. Glagovich

                        P. Kyem, Chair

                        C. Penniman

                        R. Karas

              Director of Public Safety

               Chief Administrative Officer

                Brenda Albert

                L. Colburn

                J. Starzyk

                C. Sturken

                D. Forcella

                Director of Housing

                Chief HR Officer

                R. Virgulto

                Two students

               

Library Committee

Term expires Spring 2008

Joseph Bonnici, Marketing, Business

Rae Schipke, English, Arts & Sciences

            Term expires Spring 2009

                        C. Menoche

                        D. Mitchell

                        K. Saha

                      

Student Affairs Committee

Term expires Spring 2008

Jane Fried, Counseling/Family Therapy, Education/Professional Studies

James Mulrooney, Biomolecular Science, Technology

            Term expires Spring 2009

                       J. Alicandro

                        S. Slaga

              

University Planning and Budget Committee

Term expires Spring 2009

Kathy Martin-Troy, Biomolecular Science, Technology

Chad Valk, Media Center

                        David Blitz, Philosophy, Arts & Sciences

                        Chris Pudlinski

                        Lynn Talit

                        Kevin Oliva

Term expires Spring 2008

Sharon Braverman, Assc. Dean, Business

Guy Crundwell, Chemistry, Arts & Sciences, Chair

Kristine Larsen, Physics/Earth Science, Arts & Sciences

                         

University Athletics Board

Term expires Spring 2008

Parker English, Philosophy, Arts & Sciences, Co-Chair

Toni Moran, Mathematics, Arts & Sciences, Co-Chair

            Term expires Spring 2009

                        K. Bantley

                        D. Harackiewicz                       

                        P. Morano

 

Grade Appeals Committee

Term expires Spring 2008

Laura Bowman, Psychology, Arts & Sciences

Gail Cueto, Teacher Education, Education/Professional Studies

            Term expires Spring 2009

                        Carol Jones, Chemistry

Deborah Zanella, Computer Electronics/Graphics, Technology

 

Committee on Academic Integrity

Term expires Spring 2007

Emily Chasse, Librarian, Library

Pat Foster, Technology Education, Technology

Jason Jones, English, Arts & Sciences

Vivian Martin, English, Arts & Sciences

Adele Miller, Mathematical Sciences, Arts & Sciences

Andrew Moemeka, Communication, Arts & Sciences

Ken Weiss, Reading, Education/Professional Studies

 

Committee on Diversity

Term expires Spring 2007

Felton Best, Philosophy, Arts & Sciences

Gloria Marie Caliendo, Modern Languages, Arts & Sciences

Lila Coddington, Counseling/Family Ther, Education/Professional Studies

Jose Carlos del Ama, Communication, Arts & Sciences

Joanne DiPlacido, Psychology, Arts & Sciences

Carolyn Fallahi, Psychology, Arts & Sciences

Mary Horan, Staff Counselor, Arts & Sciences

Cathy Kurkijan, Reading, Education/Professional Studies

Stan Kurkovsky, Computer Science, Arts & Sciences

Mark McLaughlin, Assc VP, Marketing & Communication

Charles Marlor, Librarian, Library

Cara Mulcahy, Reading, Education/Professional Studies

Rathika Rajaravivarma, Computer Science, Arts & Sciences

Krishna Saha, Mathematical Sciences, Arts & Sciences

Moises Salinas, Psychology, Arts & Sciences

Ben Sevitch, Communication, Arts & Sciences

Janet Stoddard, Minister, Campus Minstries

Lynda Valerie, Reading, Education/Professional Studies